Cupa “Goethe ChessCraft” Editia a III-a – Rezultate

In data de 26 noiembrie 2017 a avut loc a III-a editie a turneului de sah “Goethe ChessCraft”.

Multumim mult gazdelor de la Casa de Cultura Schiller, Bucuresti, si arbitrilor, Roxana Firaru si Leon Magdan. O felicitam in special pe Roxana Firaru, care a castigat, impreuna cu echipa Romaniei, locul al II-lea la campionatul mondial pentru studenti la Barcelona.

Aproximativ 40 de elevi intre 6 si 12 ani au participat si au incercat cu mult spor sa se plaseze cat mai sus si sa castige una dintre cupe.

Concurs sah rapid – ritm de joc –10 min / jucator / partida

Jucatori – copii si juniori sub 12 ani astfel:

U12 – nascuti dupa 01.01.2005; U10 – nascuti dupa 01.01.2007; U8 – nascuti dupa 01.01.2009;

Partidele s-au desfasurat intre orele 10.00 si 14.00, premierea fiind in jurul orei 14.30.

Ii felicitam pe castigatori si pe toti participantii!

Castigatori:

U8 masculin: 1. Andrei Barbuta-Renea, 2. Thomas Epure, 3. Matei Doicila

U8 feminin: 1. Sophia Bajanaru, 2. Ana-Maria Bortas, 3. Cesaria-Miriam Tulbure

U10 masculin: 1. Serban Boanta, 2. Alexandru Paiuc, 3. Victor Buhaescu

U10 feminin: 1. Ioana Manarcescu, 2. Rebecca Schmidt, 3. Daria Ciurea

U12 masculin: 1. Grigore Sbarcea-Valeriu, 2. Carol Grüger, 3. Tobias Schmidt

U12 feminin: 1. Irina Teleaga, 2. Ilynka Saizu

 

Clasamentul final:

Loc Numele Pct.  TB1  TB2  TB3
1 Barbuta-Renea Andrei 7 21,5 30 30
2 Epure Thomas 6 20 30 23
3 Doicila Matei 5 18,5 27 14
4 Dumitrana Serban 5 17 25,5 15,5
5 Dancu Alexandru 4 20,5 30 12
6 Ionescu Luka 4 16 24 9,5
7 Bajanaru Sophia 4 15 23,5 11,75
8 Pana Andrei 4 15 22,5 9,5
9 Ghinghina Arman 3,5 18,5 27 10
10 Paiuc Ian 3,5 16,5 23,5 8,25
11 Bortas Ana 3,5 16,5 23 8
12 Avram Popa Horatiu 3,5 14,5 21,5 7,5
13 Velciu Cristian 3 21 31 10,5
14 Tulbure Cesaria 3 21 29,5 12,5
15 Pana Adrian 3 15 21 5
16 Dicu Eva 2,5 13,5 18,5 3,5
17 Toma Victor 2 16,5 23 3
18 Nitu Alessandra 2 12 16,5 2,5
19 Chrilioiu Maria 1,5 12,5 18 2,25
Loc Numele Pct.  TB1  TB2  TB3
1 Manarcescu Ioana 7 15,5 23,5 23,5
2 Boanta Serban 6 14,5 23,5 16,5
3 Paiuc Alexandru 3,5 18 27,5 10
4 Buhaescu Victor 3,5 18 27 10,5
5 Schmidt Rebecca 3,5 17,5 27 9,75
6 Radu Alexandru 3,5 15 24 10,5
7 Ciurea Daria 3,5 13,5 22,5 9
8 Mitrea Marc 3,5 13 18,5 9
9 Radulescu Albert 3 14,5 22,5 8
10 Tulbure Francesca 2,5 18,5 28 6,75
11 Avram Popa Irina 2,5 14,5 22,5 7
Loc Numele Pct.  TB1  TB2  TB3
1 Sbarcea-Valeriu Grigore 6 0 15 10
2 Gruger Carol 5 0 16 10
3 Schmidt Tobias 3 0 18 12
4 Saizu Ilynka 2 1 19 13
4 Wagner Max 2 1 19 13
4 Teleaga Irina 2 1 19 13
7 Drilea Mihai 1 0 20 14